Riziko krízy je vysoké. Banky Vám môžu prudko navýšiť úroky a splátky hypoték.

01.10.2018

Dnešné fungovanie peňazí a bankového systému nie je stabilné. Žijeme v ekonomike neistých časov a často sa hovorí v poslednom období o kríze. Nie je otázkou, či príde kríza, ale kedy príde a či bude taká vážna ako tá posledná.

Riziko krízy je stále vysoké. Ľuďom môžu prudko narásť úroky a splátky hypoték.

NA ROVINU s Jurajom Karpišom o kríze a financiách

Juraj Karpiš - slovenský ekonomický analytik, spoluzakladateľ INESS a autor bestselleru Zlé peniaze - hovorí bližšie o momentálnej situácii v ekonomike, o fungovaní peňazí, o vplyve tlačenia peňazí, o eurozóne a jej fungovaní a o možnej blížiacej sa kríze a ako sa na ňu pripraviť.

Podľa Karpiša - pravdepodobnosť, že príde kríza do 1 roku je cca 50%. Upriamuje pozornosť na to, že aj keby išlo o udalosť, ktorá má nízku pravdepodonosť a má veľký dopad na nás a našu budúcnosť - tak by sme s ňou mali rátať a nachystať sa na ňu - aby nemala katastrofický dopad na nás a našu rodinu, keď príde.

Hovorí o tom, že žijeme na rastúcom dlhu, čo nie je dlhodobo udržateľné. Dlhy rastú, vytlačia sa peniaze a ekonomika sa tvári, že to zvláda - čo nakoniec vyústi v recesiu (krízu).

Musíme myslieť aj na náš dôchodok a sporiť si naň sami. Keď štáty budú mať problém s dlhom, tak budeme mať zlé dôchodky.

Čo môžeme čakať od prichádzajúcej krízy?

Vytlačenie obrovského množstva peňazí, ktoré európska únia využíva - je vlastne daň, ktorou sa zaplatáva nefunkčnosť a chyby systému.

Dotkne sa to najmä majetku a úspor ľudí - buď zvyšovaním daní alebo cez zvyšovanie poplatkov a úrokov v bankách, čím sa výrazne zvýšia splátky úverov a hypoték.

Kto nebude zvládať splácať svoje záväzky bude nútený predať svoj majetok/byt alebo to skončí exekúciou.

Posledná finančná kríza 2008 obrala ľudí o rast príjmov, o pracovné miesta. Spôsobila rast štátnych dlhov a nezamestnanosti.

Ekonomickú situáciu zmeniť momentálne nevieme, no môžeme sa pripraviť na krízu, keď príde, aby nás nezasiahla viac ako je nevyhnutné. Je veľmi dôležité byť zabezpečený a pripravený.

Juraj Karpiš odporúča diverzifikovať si svoje úspory, majetok - dnes je to možné aj s menším množstvom peňazí.

Ideálne je mať, čo najnižšie dlhy, aby nás nezaťažilo prudké zvýšenie úrokov a tým navýšenie splátok.

Môžeme mať peniaze aj v bankách, no je dôležité mať odloženú aj hotovosť ako finančnú rezervu. Nakoľko by mohli byť zatvorené banky, nefunkčné bankomatové karty, či bankomaty.

Vzácne kovy ako zlato (striebro) vo forme mincí a tehličiek je tiež dôležité v portfóliu. Viete ho kedykoľvek vymeniť za peniaze. No hlavne Vás ochránia a zabezpečia voči inflácii a hyperinflácii, kedy sú peniaze výrazne znehodnotené a strácajú svoju kúpnu silu. To znamená, že keď všetko zdražie a váš príjem ostane na rovnakej úrovni - s fyzickým zlatom si zabezpečíte rovnakú ak nie aj lepšiu životnú úroveň.

Navyše fyzické investičné zlato je mimo finančný systém, je anonymné a celosvetovo uznávané. Je oslobodené od DPH a dane zo zisku. Viete ho kedykoľvek predať a ste chránení aj v prípade rozvodu, či exekúcie. Viete s ním aj cestovať bez obmedzenia množstva.

Dokonca v období krízy cena vzácnych kovov rastie a počas najbližších dvoch až troch rokoch ich cena môže ísť hore niekoľkonásobne.

Počas krízy 2008, kedy akcie spadli až o 80%, zlato išlo hore o 30%. V nasledujúcich dvoch rokoch jeho cena vzrástla na dva a pol násobok. Je to skvelá príležitosť zbohatnúť a získať aj v období krízy.

Fyzické investičné zlato a striebro si viete nakúpiť aj jednorazovo aj formou postupného sporenia bez povinnosti pravidelných platieb a s bonusom v zlate a striebre - pričom aj v prípade sporenia dostávate domov pravidelne tehličky.

Sporenie v Zlate - Leták

Ďalšou formou investície sú akcie a dlhopisy. Len sa v tom treba vyznať alebo nájsť tých správnych odborníkov. Je tu veľmi dôležité načasovanie, keďže je to rizikovejšia investícia.

Finančne nákladnejšou investíciou sú nehnuteľnosti získané za hotovosť. Tá hotovosť je dôležitá, keďže by sme sa mali zamerať na minimalizovanie svojich dlhov. Je potrebné myslieť na to, že je to dlhodobejšia investícia, keďže na jednej strane ju nebudeme predávať keď budeme potrebovať pár tisíc eur a zároveň predaj trvá dlhšiu dobu.

Ak by ste aj Vy radi mali Zlato či Striebro - kontaktujte ma FB: Beáta Jankajová / Whatsap: + 421 905 997 541.

Zaujíma Vás ako môžete vlastniť Fyzické Zlato?

V prípade záujmu o kúpu fyzického zlata vo forme mincí a tehličiek alebo sporenia vo fyzickom zlate je možné uzavrieť zmluvy na Dominikánskej republike pri osobnom stretnutí poprípade telefonicky, emailom alebo cez skype.

FB: GOLD Invest Company / Whatsap: +1 829 276 2533

Email: beata.jankajova@gmail.com